Rozprawka na temat różnicy pokolenia młodzieży Alka, Zośki i Rudego od naszego i czy mamy jakieś wspólne cechy - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tak więc, najwięcej różnic pomiędzy pokoleniem Alka, Rudego i Zośki a współczesną młodzieżą, uwidacznia się na płaszczyźnie mentalności i wartości, którymi kierowali się w życiu. Młode pokolenie czasów wojny to pokolenie, które poniosło ogromne straty w czasie walk z okupantem. Byli to ludzie młodzi, ambitni, o silnych charakterach, którzy poświęcali własne życie, składając z niego ofiarę w imię wolnej Polski.

Współczesne pokolenie młodzieży jest skrajnie różne i porównanie je z pokoleniem, opisanym przez Aleksandra Kamińskiego w „Kamieniach na szaniec” nasuwa wiele trudności, uwypuklając wiele istotnych różnic. Można tu dostrzec podobieństwa w czerpaniu radości życia, w udzielaniu się w organizacjach młodzieżowych, w zmaganiu się z własnymi słabościami czy też marzeniach o miłości. Nie można postawić znaku równości pomiędzy tymi dwoma odległymi od siebie czasowo i kulturowo pokoleniami, lecz warto pamiętać, że to właśnie okoliczności życiowe weryfikowały światopogląd i hierarchizację wartości, którymi kierowali się Alek, Rudy, Zośka i ich towarzysze, a które nie istnieją w czasach współczesnych.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dlaczego chłopcy z „Kamieni na szaniec” „pięknie żyli” i „pięknie umierali”? – rozprawka
2  Geneza „Kamieni na szaniec”
3  Tadeusz Zawadzki („Zośka”, „Tadeusz”, „Kotwicki”, „Kajman”, „Lech Pomarańczowy”) - życiorysKomentarze
artykuł / utwór: Rozprawka na temat różnicy pokolenia młodzieży Alka, Zośki i Rudego od naszego i czy mamy jakieś wspólne cechy    Tagi: