Aleksander Kamiński - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po wojnie, dzięki pomocy profesor Heleny Radlińskiej, Aleksander Kamiński otrzymał posadę starszego asystenta w Zakładzie Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Początkowo pracował w katedrze pedagogiki ogólnej, a następnie – historii doktryn pedagogicznych. W roku 1948 ukazała się drukiem jego praca doktorska: „Nauczanie i wychowanie metodą harcerską”. W lutym 1946 został mianowany przez ministra oświaty członkiem Tymczasowej Naczelnej Rady Harcerskiej. Od początku 1947 roku był parokrotnie przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa. Atak na ZHP, który nasilił się po ukazaniu gawędy „Następcy św. Jerzego”, wpłynął ostatecznie na decyzję Kamińskiego o wycofaniu się z aktywnej działalności we władzach harcerskich. Pod koniec lat 40-tych poświęcił się przede wszystkim pracy naukowej, prowadząc cykl wykładów.

W tym również okresie powstały: „Prehistoria polskich związków młodzieży” oraz „Narodziny dzielności”. W 1949 roku został publicznie zaatakowany i odwołany z członkostwa w Tymczasowej Naczelnej Radzie Harcerskiej. Wkrótce został usunięty z szeregów organizacji harcerskiej, która została wcielona do ZMP. 30 kwietnia 1950 roku, z powodu likwidacji katedry pedagogiki społecznej, stracił posadę na Uniwersytecie Łódzkim. W związku z zaistniałą sytuacją skupił się na tym, co pasjonowało go od dawna i powrócił do zainteresowań historycznych. Dzięki poparciu Łódzkiego Towarzystwa Naukowego i Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie wydał kilka publikacji o Jaćwigach. W 1956 roku przyjął propozycję wydawnictwa „Iskry” i napisał książkę „Zośka i Parasol”, opowiadającą o losach batalionów harcerskich. W grudniu tegoż roku na Krajowej Konferencji Działaczy Harcerskich reaktywowano Związek Harcerstwa Polskiego. Na pierwszym posiedzeniu przyjęto warunki, dotyczące działalności ZHP, jakie stawiał Aleksander Kamiński i powołano go na stanowisko przewodniczącego NRH.

27 stycznia 1957 roku wygłosił referat pt.: „Jakiego harcerstwa pragniemy”. W styczniu 1958 Naczelnik ZHP w porozumieniu z KC PZPR powołał przy Głównej Kwaterze zespół partyjny. Kamiński, który nie zgadzał się w tym, aby o kierunkach pracy i zadaniach harcerzy decydowały komórki partyjne, w dniu 22 kwietnia 1958 roku złożył rezygnację funkcji przewodniczącego.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kamienie na szaniec - streszczenie w pigułce
2  Opis Warszawy wyłaniający się z „Kamieni na szaniec”
3  Akcja pod Arsenałem – plan wydarzeńKomentarze: Aleksander Kamiński - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: