Historia Szarych Szeregów - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bataliony Zośka i Parasol 53 brały czynny udział w walkach powstania warszawskiego. W dniu 1 sierpnia 1944 roku oddziały Zośki i Parasolu zajęły stanowiska na Woli jako zgrupowanie Radosława. Miały za zadanie osłonę znajdującej się tam Komendy Głównej Armii Krajowej. Od 2 do 11 sierpnia oddział bronił się na Woli, odpierając ataki ze strony niemieckiej dywizji spadochronowo-pancernej „Hermann Gring”. 11 sierpnia wycofały się na Starówkę, a Parasol przedostał się w rejon Pałacu Krasińskich. W nocy 9 września powstańcy przedarli się na Górny Czerniaków, gdzie walczyli do 19 września, a następnie kanałami wycofali się na Mokotów.

Po podpisaniu aktu kapitulacji Warszawskiego Korpusu Armii Krajowej (2 października 1944 roku) podpułkownik „Radosław” nie wydał swoim żołnierzom rozkazu poddania się, pozostawiając to ich własnej decyzji. Część powstańców poszła do niewoli, pozostali opuścili Warszawę wraz z ludnością cywilną i zaczęli działać w konspiracji. W dniu 18 stycznia 1945 roku Szare Szeregi zostały ostatecznie rozwiązane.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kamienie na szaniec - streszczenie szczegółowe
2  Akcja pod Arsenałem – plan wydarzeń
3  Rozprawka na temat różnicy pokolenia młodzieży Alka, Zośki i Rudego od naszego i czy mamy jakieś wspólne cechyKomentarze: Historia Szarych Szeregów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: