Tadeusz Zawadzki („Zośka”, „Tadeusz”, „Kotwicki”, „Kajman”, „Lech Pomarańczowy”) - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tadeusz Zawadzki urodził się 24 stycznia 1921 roku w Warszawie. Był synem profesora chemii i rektora Politechniki Warszawskiej, Józefa i nauczycielki, Leony z Siemieńskich. W latach 1931 – 1939 uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego i należał do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Od kwietnia 1939 roku pełnił funkcję drużynowego drużyny starszej. 8 września 1939 wraz z innymi harcerzami z Pomarańczarni opuścił Warszawę, do której wrócił w październiku. W listopadzie i grudniu 1939 roku był członkiem PLAN-u, a od początku 1940 do lipca tegoż roku był łącznikiem komórki więziennej ZWZ i roznosił grypsy.

Wiosną 1941 roku wraz z kolegami z 23 WDH wszedł w skład Szarych Szeregów. Latem 1942 roku objął dowództwo hufca „Mokotów Górny”, należącego do Okręgu „Południe” Chorągwi Warszawskiej. W listopadzie wraz z najstarszymi kolegami z drużyny utworzył tzw. Wojenną Pomarańczarnię i stanął na jej czele, przyjmując pseudonim „Lech Pomarańczowy”. Brał czynny udział w wielu akcjach, organizowanych przez „Wawer” w ramach Małego Sabotażu. Za szczególne zasługi w akcji rozpowszechniania kotwic Polski Walczącej, Komendant Główny „Wawra” nadał mu honorowy pseudonim „Kotwicki”.

We wrześniu 1940 rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Budowy Maszyn, który ukończył wiosną 1942 roku. Jesienią tegoż roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Technicznej, lecz przerwał ją w kilka tygodni później. 15 marca 1942 roku został mianowany podharcmistrzem. W sierpniu tego roku został elewem II turnusu Zastępczego Kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty i w styczniu 1943 uzyskał stopień podchorążego. Dowodził także hufcem „Centrum” Grup Szturmowych i jednocześnie piastował funkcję dowódcy wszystkich hufców GS w Chorągwi. Po aresztowaniu Jana Bytnara czasowo dowodził hufcem SAD, a od 6 maja 1942 roku został oficjalnie jego dowódcą. Uczestniczył w wielu akcjach dywersyjnych i bojowych oraz przeprowadził kilka akcji likwidacyjnych. W pierwszych dniach lipca 1942 roku został aresztowany przez policję niemiecką i spędził kilka tygodni w obozie karnym „Gęsiówka” przy ulicy Gęsiej w Warszawie. Po ukończeniu tzw. Kursu Charyzmatycznego w dniu 15 sierpnia 1943 roku został mianowany harcmistrzem. Poległ 20 sierpnia 1943 roku podczas ataku na strażnicę niemiecką we wsi Sieczychy.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                   
strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Zośki
2  Kamienie na szaniec - plan wydarzeń
3  Charakterystyka zbiorowa Alka, Rudego i ZośkiKomentarze
artykuł / utwór: Tadeusz Zawadzki („Zośka”, „Tadeusz”, „Kotwicki”, „Kajman”, „Lech Pomarańczowy”) - życiorys


  • Wiosną 1941 roku wraz z kolegami z 23 WDH wszedł w skład Szarych Szeregów. Latem 1942 roku objął dowództwo hufca „Mokotów Górny”, należącego do Okręgu „Południe” Chorągwi Warszawskiej. W listopadzie wraz z najstarszymi kolegami z drużyny utworzył tzw. Wojenną Pomarańczarnię i stanął na jej czele, przyjmując pseudonim „Lech Pomarańczowy”. Brał czynny udział w wielu akcjach, organizowanych przez „Wawer” w ramach Małego Sabotażu. Za szczególne zasługi w akcji rozpowszechniania kotwic Polski Walczącej, Komendant Główny „Wawra” nadał mu honorowy pseudonim „Kotwicki”. We wrześniu 1940 rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Budowy Maszyn, który ukończył wiosną 1942 roku. Jesienią tegoż roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Technicznej, lecz przerwał ją w kilka tygodni później. 15 marca 1942 roku został mianowany podharcmistrzem. W sierpniu tego roku został elewem II turnusu Zastępczego Kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty i w styczniu 1943 uzyskał stopień podchorążego. Dowodził także hufcem „Centrum” Grup Szturmowych i jednocześnie piastował funkcję dowódcy wszystkich hufców GS w Chorągwi. Po aresztowaniu Jana Bytnara czasowo dowodził hufcem SAD, a od 6 maja 1942 roku został oficjalnie jego dowódcą. Uczestniczył w wielu akcjach dywersyjnych i bojowych oraz przeprowadził kilka akcji likwidacyjnych. W pierwszych dniach lipca 1942 roku został aresztowany przez policję niemiecką i spędził kilka tygodni w obozie karnym „Gęsiówka” przy ulicy Gęsiej w Warszawie. Po ukończeniu tzw. Kursu Charyzmatycznego w dniu 15 sierpnia 1943 roku został mianowany harcmistrzem. Poległ 20 sierpnia 1943 roku podczas ataku na strażnicę niemiecką we wsi Sieczych
    Anonim (klaudiaburza16 {at} interia.pl)

  • Tadeusz Zawadzki urodził się 24 stycznia 1921 roku w Warszawie. Był synem profesora chemii i rektora Politechniki Warszawskiej, Józefa i nauczycielki, Leony z Siemieńskich. W latach 1931 – 1939 uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego i należał do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Od kwietnia 1939 roku pełnił funkcję drużynowego drużyny starszej. 8 września 1939 wraz z innymi harcerzami z Pomarańczarni opuścił Warszawę, do której wrócił w październiku. W listopadzie i grudniu 1939 roku był członkiem PLAN-u, a od początku 1940 do lipca tegoż roku był łącznikiem komórki więziennej ZWZ i roznosił grypsy.
    Anonim (klaudiaburza16 {at} interia.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: